Opieka nad osobami starszymi – poradnik dla niedoświadczonych

Co zrobić, kiedy ktoś z naszej rodziny zaniemoże z powodu starości? Oddać go do domu starców? A może podjąć samodzielną opiekę? Większość rodzin – nie chcąc oddawać swoich ukochanych w obce ręce – decyduje się na ten drugi wariant, aczkolwiek przynosi on sporo problemów. Nie mamy bowiem doświadczenia w opiece nad starszymi, a w związku z tym popełniamy dużo błędów.

Opieka nad osobami starszymi musi zacząć się od wzajemnego zrozumienia – osoba starsza musi zrozumieć, że potrzebuje pomocy, natomiast my musimy zrozumieć, czym jest starość (a jest ona naturalnym procesem ograniczającym dotychczasowe możliwości w zakresie psychicznym i fizycznym). Takie wzajemne zrozumienie jest konieczne, aby obydwie strony miały do siebie cierpliwość i szacunek. Opieka seniora musi być też kompleksowa – od zmiany pościeli, poprzez mycie, ułożenie diety i zagospodarowanie wolnego czasu, aż po zakładanie pieluch czy ułożenie do snu. Jeżeli nie czujemy się więc na siłach, warto skorzystać z pomocy osób trzecich, z tymże niekoniecznie musi to być od razu dom starców, ale np. wynajem opiekunki.

Witam na moim serwisie! Strona poświęcona jest szeroko pojętej medycynie. Wpisy jakie są tutaj zamieszczane wynikają z mojej wiedzy i dużego doświadczenia jako lekarz- posiadam 30 letni staż pracy. Jeśli masz jakieś pytania skorzystaj z formularza kontaktowego lub skomentuj wpis.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)